23 lutego – Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją

Czym jest depresja?

Depresja to zaburzenie psychiczne, które dotyka wielu ludzi na całym świecie. W odróżnieniu od przejściowego pogorszenia kondycji psychofizycznej czy odczuwania smutku (który jest naturalną i potrzebną emocją), zaburzenia depresyjne charakteryzują się uporczywymi i intensywnymi objawami, które upośledzają funkcjonowanie człowieka, powodując ogromne cierpienie.

Depresja jest zaburzeniem nastroju. Charakteryzuje się przede wszystkim długotrwałym obniżeniem nastroju. U dzieci i nastolatków może przejawiać się także drażliwością, nasileniem zachowań agresywnych, destrukcyjnych, autodestrukcyjnych (np. samookaleczania) i buntowniczych. Obok wsparcia, ludzie potrzebują akceptacji i znalezienia zrozumienia dla trudności, z jakimi się mierzą. Stygmatyzacja osób cierpiących na zaburzenia psychiczne, w tym depresję, nadal stanowi barierę uniemożliwiającą wielu osobom szukanie pomocy. Rozmawianie otwarcie o chorobie, jaką jest depresja może pomagać przełamać tabu i w efekcie zachęcić większą liczbę osób do szukania pomocy.

 

PAMIĘTAJ!

Na depresję może zachorować każdy, bez względu na wiek, płeć czy status społeczny.


Objawy Depresji

  • Krytycznie obniżony nastrój
  • Zmęczenie, brak energii
  • Poczucie bezużyteczności, bezsensu, poczucie winy, myśli samobójcze
  • Niepokój napięcie wewnętrzne
  • Utrata Zainteresowań
  • Zaburzenia snu
  • Trudności z koncentracją i pamięcią
  • Objawy somatyczne, dolegliwości bólowe

 

 

Podejrzewasz, że to depresja?

  • Nie ignoruj swoich trudności. Prowadzi to do ich pogłębienia.
  • Nie obawiaj się rozmawiać o swoich trudnościach. Poproś zaufaną osobę o pomoc i wsparcie.
  • Szukaj pomocy u specjalisty. Udaj się na wizytę do lekarza i podejmij zaproponowaną terapię.
  • Ważne są małe kroki. Nie rezygnuj z aktywności, ale dostosuj tempo do własnych możliwości.
  • Bądź cierpliwy. Wychodzenie z depresji to proces, może zająć trochę czasu. Nie zniechęcaj się.

 

Zachęcamy do zapoznania się z materiałami informacyjnymi zamieszczonymi na stronach internetowych kampanii społecznych oraz instytucji prowadzących poradnictwo w zakresie zagadnienia depresji:

 

Jak pomoc bliskim cierpiącym na depresję?

Pokaż, że jesteś.

Osoba z depresją może nie prosić o Twoją pomoc - sama może nawet nie wiedzieć, co się z nią dzieje. Jednak tej pomocy potrzebuje. Potrzebuje wsparcia i przekonania, że cokolwiek się z nią dzieje, jest ktoś, kto ją wspiera i jest u jego boku. Sama myśl, że jest ktoś inny, samo poczucie czyjegoś wsparcia może zdziałać naprawdę dużo.

Gdy ktoś z twoich bliskich cierpi na depresję,  powiedz: ”Jestem z Tobą.”, „Widzę, że bardzo cierpisz...”, „Jak mogę Ci pomóc?”,  „Nie wiem co czujesz, ale szanuję to...”,  „Nie zostawię Cię”,  „Zaufaj mi, chcę ci pomóc”, „Nie poddawaj się, wyjdziesz z tego.”, „Jesteś dla mnie bardzo ważny/a”, „Koniecznie idź do specjalisty!”

Bądź cierpliwy i wyrozumiały.

Towarzysząc osobie z depresją możesz mieć wrażenie, że Twój wysiłek nie odnosi skutku. Pamiętaj, że Twoje zaangażowanie i bliskość pozwalają choremu przejść przez proces leczenia w przekonaniu, że warto jest wrócić do zdrowia. Unikaj łatwego pocieszania.

Nie mów: "Weź się w garść!", "Przesadzasz!", "Ogarnij się!", „Przestań się użalać!”, „Uśmiechnij się”, „Inni maję gorzej”, „Jutro będzie lepiej”, „Wyjdź do ludzi, rusz się...!”, „To przez lenistwo!”, „Wmawiasz sobie...”, „Daj spokój!”, „Mam ciebie dosyć i tego marudzenia!.”

 Współpracuj ze specjalistami.

Leczenie depresji do długotrwały proces. Wymagający cierpliwości i systematyczności. Wspieraj chorego w umawianiu wizyt i przestrzeganiu zaleceń specjalistów.

Dbaj o siebie

Wspierając osobę chorującą na depresję pamiętaj o swoich potrzebach i równowadze życiowej. W przeciwnym razie może dojść do wyczerpania Twoich zasobów i zniecierpliwienia.


Gdzie szukać pomocy?

Poradnie zdrowia psychicznego, szpitale i oddziały psychiatryczne, poradnie psychologiczno- pedagogiczne

Ośrodki interwencji kryzysowej


Ważne telefony:

Antydepresyjny Telefon Zaufania 22 484 88 01

działa od ponad 20 lat. Psychologowie, psychoterapeuci, psychiatrzy i seksuolodzy udzielają wsparcia osobom w kryzysach psychicznych od poniedziałku do piątku w godzinach 15:00 – 20:00. Przez lata działalności zostały udzielone tysiące porad, a średni czas rozmowy to 30 minut. Antydepresyjny Telefon Zaufania to jedyna linia pomocowa zapewniająca możliwość nieodpłatnego kontaktu przez telefon z lekarzem psychiatrą.

Antydepresyjny Telefon Forum Przeciw Depresji

22 594 91 00

(czynny w każdą środę – czwartek od 17.00 do 19.00) koszt połączenia jak na numer stacjonarny  wg taryfy Twojego operatora telefonicznego

 

Bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dorosłych w kryzysie emocjonalnym,

116 123

Czynny przez 7 dni w tygodniu w godz. 14.00-22.00

 

Bezpłatny telefon zaufania dla dzieci i młodzieży,

116 111

czynny całą dobę przez 7 dni w tygodniu

 

Zachęcamy również do korzystania z bezpłatne poradnictwo specjalistyczne: prawne i psychologiczne które prowadzi Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Łomży.

W ramach poradnictwa psychologicznego udzielane są porady odnośnie problemów rodzinnych, małżeńskich, problemów z dziećmi i młodzieżą, przemocy w domu.

Zakres poradnictwa prawnego obejmuje: prawo pracy, prawo cywilne, prawo gospodarcze, prawo karne, prawo administracyjne.

Więcej informacji o spotkaniach ze specjalistami można uzyskać pod numerem tel. 86 / 215 69 42, lub osobiście w siedzibie PCPR Łomża, pok. 209.

 

2023-02-23 12:46 Opublikował: Admin

Projekt graficzny i realizacja Speed S.C.