„Razem Raźniej” to nasza propozycja na nazwę Grupy Wsparcia bo uważamy, iż najlepszym sposobem na znalezienie nowych rozwiązań oraz uzyskanie wsparcia jest rozmowa i wymiana doświadczeń z osobami, które mają podobne problemy czy też znajdują się w podobnej sytuacji.
Grupa Wsparcia ma charakter cyklicznych spotkań odbywających się co dwa miesiące w godzinach ustalonych przez uczestników. Każde takie spotkanie trwa około dwóch godzin i odbywa się w obecności i przy wsparciu psychologa lub innego specjalisty, który swoją wiedzą oraz bogatym doświadczeniem zawodowym pomoże opiekunom rozwinąć ich dotychczasowe kompetencje opiekuńczo-wychowawcze. Z założenia - jeśli rodzinę zastępczą stanowi małżeństwo i jeśli jest to możliwe – na spotkania zapraszamy oboje małżonków.
Tematy spotkań będą dotyczyć zagadnień ważnych dla uczestników spotkania w danym momencie ich życia rodzinnego. Poruszane będą sprawy dotyczące rozwoju psychospołecznego dzieci i młodzieży, ich trudności związanych z przeżywaniem straty, przykrych doświadczeń, radzenia sobie z konfliktami i zmianami, nabywania nowych umiejętności życiowych, nawiązywania wartościowych więzi, motywowania się do nauki, do pozytywnego działania i współpracy z innymi oraz profilaktyki uzależnień i przeciwdziałania przemocy.
Opiekunowie będą mieli możliwość: wymiany spostrzeżeń i kontaktów, udzielenia sobie wzajemnych wskazówek, otrzymania porad i pisemnych opracowań psychologiczno-pedagogicznych z różnych zagadnień oraz bieżących informacji z zakresu pieczy zastępczej.
Dzięki umożliwieniu Państwu wzięcia dobrowolnego i aktywnego udziału w Grupie Wsparcia chcielibyśmy pomóc rozwiązywać problemy, z którymi jako rodzice zastępczy na co dzień się stykacie, dać Państwu szansę na kontakt z osobami, które mają podobne doświadczenia i problemy choć być może różne pomysły na rozwiązania, a także - zapewnić stałe wsparcie i pomoc.
Pierwsze spotkanie Grupy Wsparcia odbędzie się 4 kwietnia 2017 r. o godz. 1000 w Sali Konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Łomży (parter).