Szkolenie - "Zachowania ryzykowne wśród dzieci i młodzieży - objawy i profilaktyka..."

W dzisiejszych czasach środki psychoaktywne, czyli narkotyki, alkohol, papierosy, dopalacze itp. są jednym z głównych zagrożeń współczesności . Na skutek życiowych niepowodzeń, trudności czy chęci relaksu ludzie coraz częściej sięgają po substancje, które rzekomo mają przynieść im ulgę. W rzeczywistości nie rozwiązują one żadnych problemów, a wręcz je powiększają. Człowiek, który decyduje się zażyć substancję psychotropową nie zawsze zdaje sobie sprawę z konsekwencji podjętej przez siebie decyzji. Jej rezultaty zaś często wykraczają poza zakres jednostki i obejmują całe rodziny, powodując cierpienie matek, ojców, dzieci czy innych członków rodziny.

 

Obserwujemy gwałtowny wzrost liczby osób uzależnionych, a dotyka to głównie dzieci i młodzieży. Młodzi ludzie, szczególnie u progu dorastania podejmują wiele różnorodnych, niekiedy zupełnie nowych dla nich zachowań, są podatni na różne „nowinki” – często szkodliwe dla ich zdrowia.

Współczesne środki psychoaktywne wymagają należytej wiedzy. Warto podkreślić, że skuteczna profilaktyka jest optymalnym sposobem hamowania rozwoju lub ograniczania skutków zażywania substancji psychoaktywnych.

Wychodząc naprzeciw takim potrzebom Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Łomży, w dniu 14 września 2017 r., zorganizowało szkolenie pt. „Zachowania ryzykowne wśród dzieci i młodzieży – objawy i profilaktyka zażywania substancji psychoaktywnych”.

Szkolenie, które było skierowane do rodzin zastępczych oraz pracowników ośrodków pomocy społecznej z terenu powiatu łomżyńskiego, zostało poprowadzone przez Panią asp. Monikę Bańkowską z Komendy Miejskiej Policji w Łomży oraz przez Panie Elżbietę Kruszewską i Julię Gulanowską z Państwowej Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Łomży.

Uczestnicy spotkania mieli okazję zdobyć obszerną wiedzę na temat rodzajów występujących na rynku środków psychoaktywnych, objawów i skutków ich stosowania, a także konsekwencji prawnych posiadania i zażywania różnego rodzaju narkotyków i dopalaczy.

 

2017-09-15 11:37 Opublikował: Admin

Projekt graficzny i realizacja Speed S.C.