Obserwujemy gwałtowny wzrost liczby osób uzależnionych, a dotyka to głównie dzieci i młodzieży. Młodzi ludzie, szczególnie u progu dorastania podejmują wiele różnorodnych, niekiedy zupełnie nowych dla nich zachowań, są podatni na różne „nowinki” – często szkodliwe dla ich zdrowia.
Współczesne środki psychoaktywne wymagają należytej wiedzy. Warto podkreślić, że skuteczna profilaktyka jest optymalnym sposobem hamowania rozwoju lub ograniczania skutków zażywania substancji psychoaktywnych.
Wychodząc naprzeciw takim potrzebom Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Łomży, w dniu 14 września 2017 r., zorganizowało szkolenie pt. „Zachowania ryzykowne wśród dzieci i młodzieży – objawy i profilaktyka zażywania substancji psychoaktywnych”.
Szkolenie, które było skierowane do rodzin zastępczych oraz pracowników ośrodków pomocy społecznej z terenu powiatu łomżyńskiego, zostało poprowadzone przez Panią asp. Monikę Bańkowską z Komendy Miejskiej Policji w Łomży oraz przez Panie Elżbietę Kruszewską i Julię Gulanowską z Państwowej Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Łomży.
Uczestnicy spotkania mieli okazję zdobyć obszerną wiedzę na temat rodzajów występujących na rynku środków psychoaktywnych, objawów i skutków ich stosowania, a także konsekwencji prawnych posiadania i zażywania różnego rodzaju narkotyków i dopalaczy.