Modyfikacja dokumentu pn. „Kierunki działań oraz warunki brzegowe obowiązujące realizatorów pilotażowego programu „Aktywny samorząd” w 2019 roku” w tym względzie, została przyjęta uchwałą Zarządu PFRON z dnia 17 lipca 2019 r.
Zgodnie z rozdziałem VI, ust. 1, pkt 3, lit. a programu, warunkiem uczestnictwa osoby niepełnosprawnej w Module I, Obszar C, Zadanie 1 jest:
Maksymalna kwota dofinansowania wynosi 10.000 zł, a minimalny udział własny w zakupie - 10% ceny brutto wózka. Pomoc w zakupie wózka o napędzie elektrycznym, tak jak dotychczas, jest przeznaczona dla osób z dysfunkcjami uniemożliwiającymi samodzielne poruszanie się za pomocą ręcznego wózka inwalidzkiego. Pojęcia związane z realizacją zadania są zdefiniowane w zmodyfikowanym dokumencie pn. „Kierunki działań (...)" w 2019 r.
Jeżeli Wnioskodawca nie będzie zatrudniony ani nie będzie się uczyć, to warunkiem przyznania pomocy (tylko w tym przypadku) jest pozytywna opinia eksperta PFRON co do uzyskania zdolności do pracy albo do podjęcia nauki w wyniku wsparcia udzielonego w programie. Współpraca z ekspertem będzie przebiegała podobnie, jak w przypadku wniosku o dofinansowanie protezy w ramach programu.
Ponadto informujemy, że w celu usprawnienia realizacji zadania, zlecenie na zaopatrzenie w wyroby medyczne na wózek inwalidzki o napędzie elektrycznym (specjalny) posiadane przez Wnioskodawcę i potwierdzone przez Narodowy Fundusz Zdrowia, jest równoważne z pozytywną opinią eksperta PFRON. Wnioski osób posiadających zlecenie nie wymagają dodatkowej opinii eksperta PFRON. Zlecenie to może być dostarczone wraz z wnioskiem lub w ramach jego uzupełnienia.
Należy zaznaczyć, że osoby poza wiekiem aktywności zawodowej (w wieku emerytalnym) mogą uzyskać wsparcie w programie, gdy są zatrudnione. Nie oznacza to jednak, że są pozbawione wsparcia ze środków PFRON. Na podstawie zlecenia na zaopatrzenie w wyroby medyczne (na wózek inwalidzki o napędzie elektrycznym - specjalny) mogą uzyskać wsparcie w ramach środków Narodowego Funduszu Zdrowia oraz PFRON w ramach zadania ustawowego powiatu (przekazywanych według algorytmu).
Pozostałe modyfikacje dokumentu pn. „Kierunki działań (...)" w 2019 roku, obejmują:
Tego typu zachęta została przewidziana, by osoby niepełnosprawne zaczęły w pełni korzystać z dobrodziejstwa cyfryzacji, która rozwija, pozwala edukować i zdobywać nowe możliwości, a co najważniejsze - pozwala znakomicie lepiej gospodarować czasem przeznaczonym na naukę. Jest także zgodna z orientacją administracji państwa na usługi cyfrowe. Nasza efektywna współpraca w tym zakresie jest kluczowa dla budowy sprawnej nowoczesnej (elektronicznej) administracji przyjaznej dla obywatela.