Nieprawidłowa integracja sensoryczna przejawia się tzw. dysfunkcjami, czyli zaburzeniami, które pojawiają się, gdy układ nerwowy niewłaściwie organizuje bodźce zmysłowe. Problem ten bardzo często występuje u dzieci przebywających w rodzinnej pieczy zastępczej i wpływa na ich uczenie się, zachowanie i rozwój społeczno-emocjonalny. Większość zaburzeń może zminimalizować dobrze dobrana i prowadzona terapia oraz opiekunowie wykazujący wsparcie i zrozumienie.
Zorganizowane szkolenie miało na celu wsparcie rodzin zastępczych w pozyskaniu wiedzy na temat: czym są zaburzenia integracji sensorycznej?, w jaki sposób można wychwycić nieprawidłowości w rozwoju integracji sensorycznej?, jakie czynniki zwiększają ryzyko wystąpienia zaburzeń?, kiedy należy zasięgnąć opinii specjalisty?, gdzie należy zwrócić się o pomoc?.
Spotkanie umożliwiło rodzicom zastępczym wymianę spostrzeżeń i kontaktów oraz otrzymanie konkretnych wskazówek od terapeuty integracji sensorycznej.
Na koniec spotkania, Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Łomży - Pan Jacek Albin Nowakowski podkreślił, iż zapewnienie kompleksowego i zindywidualizowanego wsparcia rodzinom zastępczym oraz przebywającym w nich dzieciom, nie byłoby możliwe bez aktywnej współpracy z takimi instytucjami jak Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna nr 1 w Łomży. Z okazji Dnia Edukacji Narodowej, w podziękowaniu za trud wkładany w codzienną pracę na rzecz wszystkich dzieci, w tym dzieci pozbawionych możliwości przebywania w rodzinach naturalnych, Dyrektor na ręce Pani Krystyny Orzechowskiej–Gryguc przekazał kwiaty oraz wyrazy wdzięczności.
Anna Plona
Koordynator Rodzinnej Pieczy Zastępczej