W roku 2013 budżet projektu wynosi 766 346 zł, w tym wkład własny 80 466,33 zł.
Aby skorzystać z naszego wsparcia każdy uczestnik projektu musi spełniać poniższe warunki:
Rekrutację do projektu prowadzili pracownicy PCPR w Łomży oraz pracownicy socjalni z terenu powiatu łomżyńskiego zatrudnieni prze PCPR w ramach przeprowadzonego w styczniu zamówienia publicznego.
Na etapie rekrutacji zawarto kontrakty socjalne z każdym uczestnikiem projektu, każda osoba przeszła I etap diagnozy społeczno – zawodowej, podczas której wstępnie zdiagnozowano jej potrzeby oraz wybrano instrumenty aktywnej integracji przewidziane do realizacji w 2013 r.
Do końca sierpnia 2013 r. do projektu przystąpiło 156 osób (89 kobiet i 67 mężczyzn), w tym:
Wskaźnik osób niepełnosprawnych uczestniczących w projekcie wynosi 49,36 %.
Wskaźnik osób młodych (w wieku 15-30 lat) wynosi 60,90%.
W maju na drodze zamówienia publicznego wybrano specjalistów do przeprowadzenia diagnozy społeczno-zawodowej uczestników projektu (doradca zawodowy, psycholog), indywidualnego oraz grupowego poradnictwa specjalistycznego dla uczestników projektu oraz osób zgłaszających się do Punktu Doradczo-Konsultacyjnego ze środowiska lokalnego (doradca zawodowy, psychoterapeuta, prawnik), oraz osobę do prowadzenia obsługi prawnej projektu.
W okresie maj-sierpień 154 uczestników projektu przeszło II i III etap diagnozy społeczno-zawodowej (indywidualne poradnictwo z doradcą zawodowym i psychologiem), w wyniku której zostały określone potrzeby każdego z uczestników pod kątem oczekiwanego wsparcia, wybrano instrumenty aktywnej integracji dla każdego uczestnika projektu.
Od czerwca rozpoczął się cykl warsztatów pn. „Już wiem jak znaleźć pracę – Kompetencje społeczne niezbędne na rynku pracy” w formie konsultacji grupowych z doradcą zawodowym. Do końca sierpnia w dziesięciu 6-godzinnych warsztatach udział wzięło 154 uczestników projektu.
Ponadto również od czerwca wznowiliśmy działalność Punktu Doradczo – Konsultacyjnego w zakresie udzielania poradnictwa specjalistycznego. Do końca sierpnia 18 uczestników projektu skorzystało z indywidualnego poradnictwa specjalistycznego, w tym: 10 osób z poradnictwa prawnego i 8 osób z poradnictwa z psychoterapeutą.
Ze środowiska lokalnego z poradnictwa specjalistycznego skorzystało dotychczas 41 osób, w tym: 34 osoby z poradnictwa prawnego, 6 osób skorzystało z porad psychoterapeuty, 1 osoba z porad doradcy zawodowego. Punkt Doradczo –Konsultacyjny jest otwarty dla wszystkich mieszkańców powiatu łomżyńskiego i miasta Łomży, serdecznie zapraszamy do skorzystania z bezpłatnego poradnictwa jeszcze do 30 listopada 2013 roku.
Po zakończeniu diagnozy społeczno-zawodowej i zdiagnozowaniu potrzeb uczestników, zespół projektowy przystąpił do prac związanych z wyłonieniem wykonawców części zadań przewidzianych do realizacji, w tym przygotowanie przetargów na kursy zawodowe i indywidualne zajęcia rehabilitacyjne.
W lipcu i sierpniu na drodze przetargów nieograniczonych wyłoniliśmy wykonawców na przeprowadzenie i zorganizowanie indywidualnych zajęć rehabilitacyjnych, kursów prawa jazdy i wózków widłowych oraz kursów zawodowych.
Od sierpnia rozpoczęły się następujące kursy:
W drugiej połowie sierpnia 51 osób niepełnosprawnych i 12 opiekunów wyjechało na 10 dniowe indywidualne zajęcia rehabilitacyjne.
Do końca sierpnia 5 bezrobotnych uczestników projektu (w wieku 15-30 lat) zostało skierowanych do odbycia stażu zawodowego.
Plany na kolejne miesiące:
We wrześniu rozpoczną się następujące kursy zawodowe:
Ponadto we wrześniu ogłosimy kolejny przetarg na przeprowadzenie kursów zawodowych:
Planowany termin zakończenia wszystkich kursów zawodowych – do 30 listopada 2013 r.
Dyrektor PCPR Łomża
Edward Jarota