W obecnym roku budżet projektu wynosi 974 487 zł, w tym wkład własny powiatu 102 321 zł.
Dotychczas do projektu przystąpiło 182 osoby z terenu powiatu łomżyńskiego (81 kobiet i 101 mężczyzn), w tym:
Wskaźnik osób niepełnosprawnych uczestniczących w projekcie wynosi 47,25 %.
Rekrutację do projektu prowadzili pracownicy PCPR w Łomży oraz pracownicy socjalni z terenu powiatu łomżyńskiego zatrudnieni przez PCPR w ramach przeprowadzonego zamówienia publicznego.
Na etapie rekrutacji zawarto kontrakty socjalne z każdym uczestnikiem projektu. Każda osoba przeszła I etap diagnozy społeczno – zawodowej, podczas której wstępnie zdiagnozowano jej potrzeby oraz wybrano instrumenty aktywnej integracji przewidziane do realizacji w 2014 r.
W maju, w wyniku zamówienia publicznego wybrano specjalistów do przeprowadzenia diagnozy społeczno-zawodowej uczestników projektu (doradca zawodowy, psycholog), indywidualnego oraz grupowego poradnictwa specjalistycznego dla uczestników projektu oraz osób zgłaszających się do Punktu Doradczo-Konsultacyjnego ze środowiska lokalnego (doradca zawodowy, psychoterapeuta, prawnik) i osobę do prowadzenia obsługi prawnej projektu.
W okresie maj-wrzesień 180 uczestników projektu przeszło II i III etap diagnozy społeczno – zawodowej (indywidualne poradnictwo z doradcą zawodowym i psychologiem), w wyniku której zostały określone potrzeby każdego z uczestników pod kątem oczekiwanego wsparcia, wybrano instrumenty aktywnej integracji dla każdego uczestnika projektu.
Od czerwca rozpoczął się cykl warsztatów pn. „Już wiem jak znaleźć pracę – Kompetencje społeczne niezbędne na rynku pracy” w formie konsultacji grupowych z doradcą zawodowym. Do połowy września w jedenastu 6-godzinnych warsztatach udział wzięło 158 uczestników projektu.
Ponadto od sierpnia organizujemy warsztaty grupowe z psychologiem dotyczące podnoszenia własnej wartości pn. „Uwierz w siebie”. Dotychczas w 6 spotkaniach wzięło udział 53 osoby.
W czerwcu dla uczestników naszego projektu zorganizowaliśmy piknik integracyjny, który miał na celu uściślenie pozytywnych relacji nie tylko między uczestnikami, ale również między uczestnikami a realizatorami projektu. W roku bieżącym około 150 uczestników imprezy gościło gospodarstwo agroturystyczne „W Dębowym Lesie” znajdujące się w Elżbiecinie.
Po zakończeniu diagnozy społeczno-zawodowej i zdiagnozowaniu potrzeb uczestników, zespół projektowy przystąpił do prac związanych z wyłonieniem wykonawców części zadań przewidzianych do realizacji, w tym przygotowanie przetargów na kursy zawodowe i indywidualne zajęcia rehabilitacyjne.
W lipcu i sierpniu na drodze przetargów nieograniczonych wyłoniliśmy wykonawców na przeprowadzenie i zorganizowanie indywidualnych zajęć rehabilitacyjnych, kursów prawa jazdy i wózków widłowych oraz kursów zawodowych.
Od sierpnia / września rozpoczęły się następujące kursy:
W drugiej połowie sierpnia 44 osoby niepełnosprawne i 10 opiekunów wyjechało na 10 dniowe indywidualne zajęcia rehabilitacyjne nad morze (Darłówko). Ponadto od września 8 uczestników projektu odbywa indywidualne zajęcia rehabilitacyjne w miejscu swojego zamieszkania.
Do końca sierpnia 5 bezrobotnych uczestników projektu (w wieku 15-30 lat) zostało skierowanych do odbycia stażu zawodowego.
Ponadto informujemy, że od czerwca funkcjonuje Punkt Doradczo – Konsultacyjny mieszczący się w Starostwie Powiatowym w Łomży, ul. Szosa Zambrowska 1/27, pok. 214. W Punkcie tym specjaliści różnych dziedzin - prawnik, doradca zawodowy i psycholog udzielają porad dla uczestników naszego Projektu jak i mieszkańców powiatu łomżyńskiego.
Wszystkie chętne osoby zapraszamy do korzystania z bezpłatnych usług Punktu Doradczo – Konsultacyjnego. Więcej informacji o dyżurach specjalistów w Punkcie można uzyskać pod numerem tel. 86 / 215 69 44, lub osobiście w siedzibie PCPR Łomża, pok. 209.