Często rodzice posiadają niedostateczną wiedzę na temat możliwości współpracy z różnymi instytucjami. Ponadto nie znają istniejących przepisów i nie wiedzą, jakie uprawnienia przysługują dziecku oraz im samym. Rodzice w tym samym stopniu, co ich niepełnosprawne dziecko potrzebują profesjonalnej pomocy.
Dlatego też Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Łomży wychodząc naprzeciw wszystkim tym potrzebom zorganizowało w 2009 roku „Grupę Wsparcia” dla opiekunów wychowujących dzieci niepełnosprawne. Wszelka pomoc oferowana w ramach zajęć grupy wsparcia ma umożliwiać porozumienie i współpracę, aby wszyscy pracujący z dzieckiem zmierzali do tego samego celu, jakim jest wspieranie i usprawnianie rozwoju dziecka.
Spotkania rodziców wychowujących dzieci niepełnosprawne pełnią bardzo ważną funkcję. Tak pojęta pomoc skłania rodziców do refleksji nad faktem zaakceptowania problemów dziecka i własnej roli w rozwiązywaniu zadań, jakie ta sytuacja stwarza.
Taką właśnie pomoc oferujemy w ramach działającej przy Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Łomży „Grupie Wsparcia”, która powstała podczas realizacji projektu „Razem ku samodzielności – Integracja społeczna i zawodowa osób zagrożonych wykluczeniem społecznym” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. 9 września 2010 roku w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Łomży odbyło się szóste od początku istnienia a drugie w tym roku spotkanie „Grupy Wsparcia”.
Zgromadzonych przywitał Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Łomży Edward Jarota, który zaznaczył że aktywne uczestnictwo w spotkaniach w sposób istotny może pomóc w zwalczaniu trudności z jakimi stykają się opiekunowie dzieci niepełnosprawnych.
Grupę 46-ciu beneficjentów projektu integrował animator dziecięcy, który przygotował różnorodne zabawy podczas których wszyscy uczestnicy mieli możliwość zacieśnienia znajomości i udowodnienia, iż nawet osoby dorosłe umieją dobrze się bawić. Czas spędzony razem przyniósł wiele radości i pozwolił udowodnić, że wszyscy uczestnicy są rodzicami na medal.
Kierownik projektu Izabella Grochowska poinformowała, że uczestnicy będą mieli możliwość bezpłatnego udziału w indywidualnych konsultacjach z psychologiem, prawnikiem i doradcą zawodowym oraz w wyjazdowych zajęciach warsztatowych poświęconych pracy z dzieckiem niepełnosprawnym, które odbędą się we wrześniu w Gdańsku i październiku w Mrągowie. Podczas szkoleń planowane są atrakcyjne warsztaty z komunikacji interpersonalnej, pantomimy, tańca itp.. Uczestnicy z entuzjazmem przyjęli przedstawione propozycje i wyrazili chęć uczestnictwa w obu wyjazdach.
Izabella Grochowska - Kierownik Projektu