Konferencję otworzył dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie Edward Jarota, przedstawiając problem wykluczenia społecznego oraz działania podejmowane przez PCPR w zakresie minimalizacji tego zjawiska w powiecie łomżyńskim. Jak powiedział – projekt realizowany jest od 1 lipca 2008 roku. W tegorocznej edycji naszym partnerem była gmina Wizna. W roku 2010 ze środków EFS różnymi formami wsparcia objęliśmy ogółem 148 osób z terenu powiatu łomżyńskiego.
Nadrzędnym celem projektu - jak podkreśliła Izabella Grochowska (kierownik projektu) - jest zwiększenie potencjału społeczno – zawodowego osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. Projekt skierowany jest do osób niepełnosprawnych, opiekunów dzieci niepełnosprawnych, osób bezrobotnych, usamodzielnianych wychowanków rodzin zastępczych i placówek opiekuńczo-wychowawczych oraz osób zagrożonych wykluczeniem ze względu na wielodzietność i niewydolność wychowawczą.
Wszystkim uczestnikom projektu PCPR zaproponowało przynajmniej 3 instrumenty aktywnej integracji dostosowane do indywidualnych potrzeb beneficjentów. Były to min.: kursy zawodowe (wraz ze sfinansowaniem kosztów dojazdu), poradnictwo specjalistyczne indywidualne i grupowe (zawodowe, psychologiczne i prawne), sfinansowanie indywidualnych zajęć i turnusów rehabilitacyjnych, terapię psychologiczną oraz psychospołeczną, sfinansowanie części kosztów nauki na poziomie wyższym i ponadgimnazjalnym, pomoc rzeczową na usamodzielnienie, pokrycie kosztów wynajęcia pokoju, sfinansowanie badań profilaktycznych lub specjalistycznych w związku z możliwością podjęcia zatrudnienia, zorganizowanie dla dzieci i młodzieży wypoczynku letniego, uczestnictwo w grupie samopomocowej dla opiekunów dzieci niepełnosprawnych, szkolenie mające na celu podniesienie kompetencji i umiejętności społecznych,
Różnego rodzaju szkolenia ukończyło 92 osoby. Były to kursy prawa jazdy kat. B ale i kat C, kat. C+E, kursy operatora wózków widłowych, kursy kosmetyczne, fryzjerskie, gastronomiczne, komputerowe, księgowości, kadry i płace, kurs obsługi kasy fiskalnej i fakturowania komputerowego, kurs spawania i tworzenia stron www.
W ramach projektu prowadzone były także działania o charakterze środowiskowym np. uruchomiony został Punkt Doradczo –Konsultacyjny w Łomży i Wiźnie, w których bezpłatnych porad udzielają prawnicy, psycholog i doradca zawodowy.
Poza tym jest wydawany Biuletyn Informacyjny pn. „Razem ku samodzielności”, w którym poruszane są kwestie dotyczące projektu, sytuacji osób niepełnosprawnych, rodzin zastępczych, przemocy.
W trakcie konferencji zabrał głos Krzysztof Kozicki - starosta łomżyński, który podjął temat ekonomii społecznej ze szczególnym uwzględnieniem roli spółdzielni socjalnych w procesie aktywizacji grup marginalizowanych.
Z kolei za-ca dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Łomży Danuta Jarota zapoznała zebranych z aktualną sytuacją na łomżyńskim rynku pracy.
W odróżnieniu od lat poprzednich, gdy poziom bezrobocia wzrastał od listopada, w tym roku wzrósł już od sierpnia. Wpływ na tę sytuację mają takie czynniki jak kryzys, ale również powrót do ewidencji bezrobotnych po różnych formach aktywizacyjnych, jak staże i roboty publiczne.
W tym roku PUP otrzymał na złagodzenie skutków bezrobocia rekordową kwotę z Funduszu Pracy i Europejskiego Funduszu Społecznego, bo aż 17 mln 500 tys. zł.
Kierownik Centrum Aktywizacji Zawodowej w PUP Maria Gwardys przedstawiła zakres usług i instrumentów rynku pracy.
Dyrektor Instytutu Społeczno – Humanistycznego PWSIiP w Łomży prof. Wiesław Tadeusz Popławski omówił wyniki badań dotyczących sytuacji społecznej i zawodowej osób niepełnosprawnych oraz przedstawił rekomendacje mające na celu zaktywizowanie tej grupy na rynku pracy.
Podczas swojego wystąpienia Kierownik Regionalnego Ośrodka Europejskiego Funduszu Społecznego w Łomży Jadwiga Dudzińska – Głaz zaprezentowała możliwości jakie daje Europejski Fundusz Społeczny osobom uczestniczącym w projektach.
Konferencję uświetniła wystawa osób niepełnosprawnych z Warsztatu Terapii Zajęciowej w Marianowie, która zaprezentowała wyroby wykonane podczas zajęć w pracowniach Warsztatu.
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Łomży serdecznie dziękuje wszystkim beneficjentom oraz osobom i instytucjom zaangażowanym w realizację projektu w roku 2010 i zaprasza zainteresowanych do współpracy w roku 2011.
Edward Jarota
Dyrektor PCPR w Łomży