Piknik integracyjny dla uczestników projektu "Razem ku samodzielności..."

W środę - 29 czerwca 2011 r., już po raz trzeci, odbył się piknik integracyjny zorganizowany przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Łomży, który na stałe wpisał się w kalendarz wydarzeń realizowanych w ramach projektu ”Razem ku samodzielności - Integracja społeczna i zawodowa osób zagrożonych wykluczeniem społecznym.” Bardzo starannie przygotowujemy się do organizacji imprezy, nawet dzisiejsza wspaniała pogoda zamówiona została z odpowiednim wyprzedzeniem - śmieje się kierownik projektu - Izabella Grochowska i dodaje: Chcemy, aby nasze coroczne spotkania stały się przykładem i impulsem wcielania idei integracji w życie poprzez wspólną zabawę. Wiemy, że dla wielu osób niepełnosprawnych jedynym środowiskiem, z którym mają styczność są ich własne rodziny i podwórka, a my chcemy to zmienić. W bieżącym roku gościliśmy w domu agroturystycznym „Olszynka”, w miejscowości Olszyny.

Dyrektor PCPR w Łomży - Edward Jarota przywitał licznie przybyłych gości. W wydarzeniu uczestniczyli: niepełnosprawni uczestnicy projektu, w tym członkowie Grupy Wsparcia; podopieczni: Warsztatów Terapii Zajęciowej z Marianowa, Powiatowego Ośrodka Wsparcia w Kownatach oraz Domu Pomocy Społecznej w Tykocinie. Na pikniku nie zabrakło rodzin naszych uczestników; instruktorów, terapeutów oraz opiekunów z wymienionych placówek oraz pracowników socjalnych Ośrodków Pomocy Społecznej w Jedwabnem, Przytułach i Wiźnie. W imprezie wzięło udział  łącznie ponad 150 osób. Wśród gości był również wicestarosta łomżyński - Krzysztof Kozicki - zawsze chętnie patronujący tak ważnym inicjatywom, który życzył wszystkim dobrej zabawy.

Tradycyjna polska kuchnia, muzyka biesiadna oraz występ wokalno-taneczny podopiecznych Warsztatów Terapii Zajęciowej z Marianowa stały się impulsem do dobrej zabawy. Gospodarze zaoferowali wiele atrakcji piknikowiczom: profesjonalnego didżeja oraz parkiet do tańca, wspaniale wyposażone boiska do gier i zabaw dla dzieci, możliwość skorzystania z kąpieli i pływania kajakiem. Powszechnie wiadomo jednak, że nic tak nie integruje jak praca zespołowa na boisku sportowym. Przedstawiciele poszczególnych środowisk utworzyli drużyny futbolowe zmagające się nie tylko z przeciwnikami, ale też ze słońcem. Zorganizowane zawody sportowe wyzwoliły ducha walki nie tylko wśród zawodników, ale również kibiców drużyn, którzy winą za tracone bramki często obarczali „sędziego kalosza.” Na szczęście sukces końcowy stał się udziałem wszystkich zawodników -którzy otrzymali pamiątkowe dyplomy i podarunki z rąk dyrektora PCPR i wicestarosty.

Niewątpliwie wspaniałe walory przyrodnicze miejsca oraz piękna pogoda sprzyjały dobrej zabawie, a tym samym realizacji celu, który przyświeca tej imprezie. Tak zorganizowane spotkanie to doskonała okazja by pobyć trochę razem, lepiej się poznać i nabrać sił do dalszej współpracy w ramach projektu. O tym, jak ważna i potrzebna jest to inicjatywa niech świadczy wzrastająca z roku na rok frekwencja, a o tym jak wspaniale się bawiliśmy zdjęcia zamieszczone obok.

Anna Plona

pracownik ds. rekrutacji, promocji i ewaluacji

PCPR w Łomży

2011-07-01 13:21 Opublikował: Admin

Projekt graficzny i realizacja Speed S.C.