W sali starostwa powiatowego w Łomży zebrało się ponad sto dwadzieścia osób zainteresowanych problematyką konferencji.
Wśród przybyłych gości byli m.in.: Mirosława Kątna – Przewodnicząca Komitetu Ochrony Praw Dziecka w Warszawie, Starosta Łomżyński – Krzysztof Kozicki, prof. dr hab. Antoni Jakubczak - prorektor Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży , Andrzej Grodzki prezes Instytutu Szkoleń i Analiz Gospodarczych w Warszawie, Mieczysław Bieniek dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Łomży, dyrektor PCPR w Wysokiem Mazowieckiem a także kierownicy i pracownicy ośrodków pomocy społecznej z terenu powiatu łomżyńskiego oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych.
W konferencji uczestniczyli:
beneficjenci projektu – tzn. osoby niepełnosprawne z Warsztatów Terapii Zajęciowej w Marianowie i Łomży, oraz Powiatowego Ośrodka Wsparcia w Kownatach, wychowankowie rodzin zastępczych i placówek opiekuńczo-wychowawczych oraz uczestnicy grupy wsparcia tj. rodzice wychowujący dzieci niepełnosprawne.
Jako pierwszy zabrał głos Starosta Łomżyński – Krzysztof Kozicki, który w swoim wystąpieniu min. nawiązał do nazwy Projektu, podkreślając znaczenie sformułowania „Razem ku samodzielności” i jaką ono ma wagę w trakcie realizacji projektu. Podejście takie zakłada bowiem ścisłą współpracę wszystkich realizatorów projektu, co z kolei przyczynia się do osiągnięcia zamierzonych celów.
W trakcie konferencji przedstawiona została- przez Izabellę Grochowską kierownika projektu -prezentacja multimedialna, w której zaprezentowano działania Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Łomży i Partnerów Projektu tj. Zarządu Okręgowego PKPS w Łomży i Stowarzyszenia „Rodzice Dzieciom Troski Specjalnej” w Marianowie.
- Nie ma trudnych dzieci, są trudni dorośli. Każde dziecko rodzi się różowiutkie i ciekawe świata, a my je psujemy: my rodzice, nauczyciele i media – stwierdziła Mirosława Kątna, przewodnicząca Komitetu Ochrony Praw Dziecka , prelegentka konferencji, podsumowującej projekt „Razem ku samodzielności – integracja społeczna i zawodowa osób zagrożonych wykluczeniem społecznym”. - Dziecko nie jest przedmiotem, nie jest własnością i nie „staje się” człowiekiem. Dziecko jest człowiekiem!
Wystąpienie to wywarło duże wrażenie na uczestników konferencji.
Andrzej Grodzki, prezes Instytutu Szkoleń i Analiz Gospodarczych w Warszawie przedstawił prezentację oraz omówił efekty warsztatów zorganizowanych dla Grupy Wsparcia w Mrągowie.
Prof. dr hab. Antoni Jakubczak z Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży omówił doświadczenia Akademii Podlaskiej w Siedlcach w pomocy studentom niepełnosprawnym. Oświadczył, że doświadczenia wyniesione z tej konferencji zmobilizują PWSIiP do działań, na rzecz poprawy sytuacji osób niepełnosprawnych podejmujących naukę.
W konferencji uczestniczył również ks. Andrzej Borkowski, dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Tykocinie, który poświęcił opłatki, którymi na zakończenie konferencji podzielili się zgromadzeni. Miłą atmosferę zbliżających się, Świąt Bożego Narodzenia stworzyła śpiewająca kolędy grupa wokalna „Arka” Warsztatu Terapii Zajęciowej z Marianowa.
Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Łomży